Niski testosteron – JAK TEMU ZARADZIĆ? cz.4

Niski testosteron – JAK TEMU ZARADZIĆ? cz.4

KRÓTKIE TRENINGI O WYSOKIEJ INTENSYWNOŚCI (A WIĘC Z DUŻYMI CIĘŻARAMI) STYMULUJĄ WYDZIELANIE TESTOSTERONU.

POZIOM KALORII W GRZE

Obecnie uważa się, że w przypadku stwierdzenia obniżonego poziomu testosteronu trzeba zacząć od zwiększenia dziennego spożycia kalorii i monitorowania wysiłku fizycznego. Stwierdzono np., że biegacze przebiegający 60 km tygodniowo, spożywają zwykle tyle samo kalorii dziennie co ludzie nietrenujący, prowadzący stacjonarny tryb życia. A przecież biegając spalają dodatkowo około 1000 kalorii dziennie.

Podobne problemy mogą napotkać osoby trenujące na siłowni, które są w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. Tutaj ważne jest, aby nie schodzić z dziennym spożyciem kalorii bardziej niż -500 kcal poniżej ilości kalorii gwarantującej stabilną wagę ciała.

MINERAŁY I BOGATSZA DIETA

Spośród różnych mikroelementów dostarczanych z pożywieniem, najkorzystniej na wzrost poziomu testosteronu wpływają cynk, magnez i witamina D3. Tak się składa, że bardzo łatwo popaść obecnie w niedobór tych składników.

Testosteron

Testosteron

Nie dosyć, że jest ich coraz mniej w produktach spożywczych ze względu na sposób uprawy i przetwarzania żywności, to nasze powszechne nawyki (słodycze, kawa, alkohol) dodatkowo powodują zubożenie organizmu w te elementy. A na naszej szerokości geograficznej i przy najczęściej zachmurzonym niebie nietrudno o niedobór witaminy D3.

Korzystne działanie mają też produkty bogate w tłuszcze nasycone: czerwone mięso, żółtka jaj, ciemna czekolada, ser, owoce morza, oliwki (i oliwa z oliwek), orzechy, migdały, awokado. Nie chodzi o to, aby opierać na nich swoją dietę, ale aby one się w niej znalazły. Spośród suplementów, najlepiej działają w tym kierunku aminokwasy rozgałęzione (BCAA) i kreatyna.

Jeśli i to nie pomaga, pozostaje skonsultowanie się z lekarzem. Najprostsza wydaje się być hormonalna kuracja zastępcza testosteronem, ale ma ona tyle „za” co i „przeciw”, więc lekarze niechętnie się na nią decydują.

Kontrowersyjna chemia

Coraz popularniejszy robi się stosowany doustnie klomifen (cytrynian klomifenu). Jest to lek hormonalny z grupy selektywnych modulatorów receptora estrogenowego.

Obowiązkowa kontrola poziomu

Wszystkie osoby stosujące przez dłuższy czas treningi o wysokiej objętości, szczególnie w połączeniu z restrykcyjna dietą, powinny zwracać uwagę na oznaki niedoboru testosteronu i ewentualnie skontrolować jego poziom we krwi. Dotyczy to wielu dyscyplin sportu, szczególnie tych wytrzymałościowych: triathlon, biegi długie, maratony biegowe, kolarskie, crossfit, pływackie, wyścigi wieloetapowe, ale może także dotyczyć innych sportów, szczególnie przy niekorzystnych koincydencjach.

Na niedobór testosteronu narażone są zawodniczki sportów sylwetkowych, które oprócz własnych treningów pracują w centrach fitness, prowadząc treningi z innymi osobami.

Sam klomifen nie podnosi bezpośrednio poziomu testosteronu, ale zwalcza jego największego „wroga” – estrogeny, przez blokowanie receptorów estrogenowych w przysadce mózgowej, a to otwiera drogę do wyższego poziomu testosteronu we krwi.

W różnych badaniach wykazano, że u osób z hipogonadyzmem terapia klomidem jest tak samo skuteczna, jak stosowanie tabletki z testosteronem dla mężczyzn. Ponadto, klomifen nie daje groźnych efektów ubocznych ani działania androgennego. Oczywiście, lek można stosować tylko terapeutycznie.

Michał Andrzejewski

Spis treści:

Niski testosteron – JAK TEMU ZARADZIĆ? cz.1

Niski testosteron – JAK TEMU ZARADZIĆ? cz.2

Niski testosteron – JAK TEMU ZARADZIĆ? cz.3

Niski testosteron – JAK TEMU ZARADZIĆ? cz.4

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments