Jak malować farbą olejną?

Jak malować farbą olejną?

Jaką technikę zastosować przy malowaniu farbą olejną?

W sieci często można spotkać się ze stwierdzeniem, ze sztuka malowania farbami olejnymi to ciężka technika. Po takich słowach wiele osób zniechęca się do podjęcia próby. A jak się okazuje, technika malowania z użyciem tej farby może być przyjemna! Dzięki użyciu farby o specyficznej gęstości można wprowadzić do swoich prac wiele ciekawych nowości – a to wszystko dzięki eksperymentom, na które pozwala nam farba olejna.

Od czego zacząć swoją przygodę?

Przede wszystkim od zakupu dobrej farby.

Warto dobrać odpowiednie pędzle. Spośród tradycyjnych klasycznych rodzai wyróżnia się: płaski, okrągły, płaski zaokrąglony i wachlarzowy. Równią się one przede wszystkim kształtem wkuwki i ułożeniem włosia. To właśnie od kształtu pędzla i jego jakości można uzyskać rozmaite efekty. Jednak dobór pędzla to indywidualna kwestia, każdy ma swoje ulubione, które ułatwiają nakładanie farby.

Kiedy już mamy farby, pędzel, Szpachelkę i podłoże – możemy rozpocząć malowanie!

Warto pamiętać, że mała ilość farby wystarczy! Przed pierwszą kreską na naszym obrazie/ścianie należy pamiętać! Nie zanurzamy całego pędzla w gęstej farbie. Odpowiednie namoczenie to wysokość przed skuwką i trzonkiem. Farbę powinniśmy nabierać płynnymi ruchami.

Gdy już dojdziemy do tego etapu, zanim rozpoczniemy malowanie na prawdziwym obrazie, warto wykonać kilka kresek na powierzchni treningowej. Taka próba pozwoli zaznajomić się z technika olejna i tym jak farba współpracuje z pędzlem.

Gdy już skończymy malowanie, warto zabezpieczyć to miejsce – do tego przeznaczone są konkretne lakiery. Między innymi, aby zachować naturalny wygląd drewna, wyeksponować jego charakterystyczne cechy, zabezpieczyć drewnianą powierzchnie – lakiery spełnią się tu idealnie. To właśnie one tworzą odpowiednia, przezroczysta lub półprzezroczystą warstwę, która chroni materiał przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi i szkodnikami.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments