DOBRA INWESTYCJA – Montaż centralnego odkurzania

DOBRA INWESTYCJA – Montaż centralnego odkurzania

Montaż centralnego odkurzania to wprawdzie odczuwalny wydatek (kilku tysięcy złotych), lecz zwykle przeprowadza się go w dwóch etapach, odsuniętych od siebie w czasie. Ponadto można zaoszczędzić na kosztach robocizny przy układaniu rurociągu – na etapie stanu surowego to dość proste zadanie (łatwo go ukryć w ścianach oraz podłodze). System najlepiej więc zaplanować odpowiednio wcześnie, tak by podczas prac instalacyjnych w nowo budowanym domu móc ułożyć orurowanie, przewody sterujące (biegnące wzdłuż rur) i zaplanować odprowadzenie powietrza na zewnątrz. Gniazda ssące i jednostkę montuje się dopiero wtedy, gdy dom jest wykończony (gdy nie ma już ryzyka, że pył budowlany uszkodzi urządzenie) – albo jeszcze później, w dowolnym momencie nawet kilka lat po wykonaniu rurociągu. Me nie warto tyle czekać, bo system taki jest przecież bardzo użyteczny.

Odkurzacz centralny

Odkurzacz centralny

Instalacja odkurzania w zamieszkanym budynku też jest możliwa, lecz trudniejsza. Wiele zależy od tego, jakie są warianty ukrycia rur w ścianach i podłogach. Nietrudno też o kolizję z przewodami instalacji elektrycznej, grzewczej i wodociągowej. Pamiętajmy, że system centralny to inwestycja, która się opłaca – pod warunkiem, że poszczególne jego elementy są właściwie dobrane i zainstalowane zgodnie z projektem. Najlepiej, gdy powstaje on równolegle z projektem domu. Dokumentację można zamówić w firmie sprzedającej odkurzacze. Powinna wyszczególniać wszystkie elementy systemu oraz ich umiejscowienie. Choć prace montażowe nie są zbyt skomplikowane, warto zlecić je firmie sprzedającej jednostki. Na przeprowadzone roboty zostanie nam udzielona gwarancja i możemy liczyć na wykonanie testów szczelności.

W przypadku samodzielnego układania niezbyt skomplikowanej instalacji, za system centralnego odkurzania zapłacimy powyżej 2 tys. zł. Jeżeli decydujemy się na zlecenie przeprowadzenia prac firmie oraz na sprzęt o wyższym standardzie, koszty wyniosą 4-5 tys. zł. Wydatek na samą jednostkę to minimum 1500 zł, choć na rynku znajdziemy modele nawet za 10 000 zl.

Planujemy gniazda

Gniazda ssące montowane na powierzchni ścian przypominają zwykłe kontakty elektryczne z klapką, i tak jak one, dostępne są w wielu wariantach stylistycznych. W związku z tym, można je wszystkie bez problemu dopasować do siebie nawzajem, oraz do charakteru pomieszczeń. Rozmieszczenie gniazd powinno być zaproponowane w projekcie systemu, jednak warto skonfrontować je z rzeczywistością (np. zaznaczając te miejsca kredą na ścianach i rozciągając wąż ogrodowy). Powinny być tak rozplanowane, by do każdego zakamarka na danej kondygnacji można było dotrzeć przy zastosowaniu standardowego 9 m węża. Zazwyczaj wystarczy zamontować 1-2 gniazda w holu/ korytarzu. Ze względów estetycznych umieszcza się je 20-30 cm nad posadzką (podobnie jak kontakty), niekoniecznie w bardzo eksponowanych miejscach.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments