Rodzaje pomp ciepła

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze wykorzystywane w domach. Ich zaletą jest to, iż działają w sposób automatyczny. Nie wymagają zatem codziennej obsługi przez domowników. Ich kolejną zaletą jest fakt, iż są dość tanie w eksploatacji.

Działanie pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które jednak samodzielnie nie wytwarza ciepła. Do jego wytworzenia wykorzystują energię elektryczną oraz energię z otoczenia. Następnie przekształcają tak pobraną energię w ciepło. Jeśli chodzi o energię z otoczenia to jest ona pobierana z ziemi, wody lub powietrza. Na tej też zasadzie można dokonać podziału pomp ciepła.

pompy ciepła

pompy ciepła

Energia z gruntu

Pierwszy rodzaj pomp ciepła to pompy gruntowe. Jak można się domyśleć pobierają one energię z ziemi. Na dzień dzisiejszy są to najpopularniejsze pompy. Przede wszystkim dlatego, że najlepiej pasują to obecnych w naszym kraju warunków klimatycznych. Instalacja z wykorzystaniem pompy gruntowej może mieć trzy formy. Może być to kolektor poziomy, sonda pionowa lub kolektor poziomy. Ogromną zaletą pomp gruntowych jest fakt, iż w sezonie grzewczym energia pobierana z gruntu jest niemal stała. O różnych możliwościach pomp gruntowych można poczytać w Internecie. Różne rozwiązania znaleźć można wykorzystując hasło „pompy ciepła Rzeszów„.

Energia z wody

Drugi rodzaj pomp ciepła to pompy wodne. Woda jest jednym z najlepszych nośników energii. Instalacja z wykorzystaniem pompy wodnej składa się ze studni czerpnej oraz zrzutowej. To rozwiązanie ma jednak kilka wad. Po pierwsze, pozyskiwanie energii z wody nie jest możliwe na wszystkich działkach. Po drugie, skład wody często jest bardzo niekorzystny. Zły skład wody negatywnie wpływa na działanie instalacji.

Energia z powietrza

Trzecim rozwiązaniem jest możliwość pozyskiwana energii z powietrza. Trzeba jednak zauważyć, że temperatura powietrza bardzo często się zmienia. Dużo częściej w porównaniu z temperaturą wody czy gruntu. Jest to zatem mała wada tego rozwiązania. Mimo to pompy pozyskujące energię z powietrza cieszą się dużym zainteresowaniem. Przede wszystkim dlatego, iż z takiej pompy można korzystać wszędzie. Nie ma znaczenia na jakiej działce postawiony jest dom.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments