Psycholog – prowadzenie terapii grupowej

Psycholog – prowadzenie terapii grupowej

Zadania psychologa są bardzo zróżnicowane. Przede wszystkim ma on pomagać ludziom w zwalczaniu depresji, ale też powinien poprawić kondycję psychiczną pacjentów, w możliwie jak najkrótszym czasie. Psycholog Gorzów zajmuje się też prowadzeniem terapii grupowych, np. dla ludzi uzależnionych od alkoholu. Wtedy też każda osoba uczęszczająca na taką terapię opowiada na forum publicznym o swoim problemie i wspólnie szuka się rozwiązania, aby poradzić sobie z nałogiem i w końcu wyjść na prostą.

Zrozumienie problemu

Dzięki psychologowi każdy pacjent będzie mógł zrozumieć swój problem. Jest to najważniejsza kwestia dla osób uczęszczających na terapię, ponieważ jeśli ktoś nie rozumie swoich dysfunkcji, nie będzie potrafił ich wyeliminować. Powinno się też szukać zrozumienia u innych osób, dzięki czemu pacjentowi zostanie dostarczone wsparcie, niekoniecznie od bliskich osób. Grupa wsparcia jest bardzo pomocna, ponieważ można poznać się z osobami o podobnych zmartwieniach, którzy być może również stracili wszystko i zaniedbali przez nałóg swoje rodziny. Terapia grupowa może pomóc każdemu, jeśli jest prowadzona na odpowiednio wysokim poziomie.

Na czym się skupić?

Psycholog Gorzów podczas prowadzenia terapii grupowej powinien skupić się na następujących czynnikach:

  • nieocenianie pacjentów, lecz ich słuchanie,
  • wyszukiwanie przyczyn uzależnienia,
  • rozwiązywanie problemów i udzielanie wsparcia pacjentom.

Tak prowadzone terapie grupowe mają bardzo duży sens, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków okazują się pomocne. Istnieją różne grupy wsparcia, można leczyć w ten sposób uzależnienie od alkoholu, papierosów, narkotyków, czy też seksu. Każda terapia zdecydowanie się od siebie różni, istotne jest to, aby dane osoby nie zostały ze swoim problemem same. Regularna praca z psychologiem może przynieść spodziewane efekty, ponieważ po pewnym czasie człowiek odzyskuje równowagę psychiczną i może wreszcie normalnie funkcjonować. Często przez nałogi ludzie tracą pracę, bliskich, czy też pieniądze, dlatego warto dać sobie pomóc profesjonaliście.

 

Mateusz Gruszeczka

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments