Jakie pompy ciepła mogą współpracować z grzejnikami ściennymi?

Jakie pompy ciepła mogą współpracować z grzejnikami ściennymi?

Grzejniki to odbiorniki ciepła, które są zasilane wodą o wysokiej temperaturze nawet do 80°C. Aby właściwie dobrać te urządzenia do współpracy z pompą ciepła, trzeba przewidzieć to na etapie projektu instalacji c.o. Chodzi o to, aby przekazać obliczoną w projekcie ilość ciepła do pomieszczeń, przy niższej temperaturze zasilania, więc grzejniki muszą być przewymiarowane. W innym przypadku będą pracowały mało efektywnie i mogą nie dogrzewać pomieszczeń.

Grzejnik

Grzejnik

Należy zauważyć, że projektowana, maksymalna temperatura zasilania grzejników w warunkach obliczeniowych pozwoli nam na pokrycie strat ciepła przy projektowej temperaturze powietrza zewnętrznego (w Polsce w zależności od lokalizacji od -16 do -24°C). Jeżeli temperatura powietrza zimą jest wyższa, niższa temperatura wody w układzie c.o. wystarczy nam, aby pokryć straty ciepła.

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z wymianą istniejącego źródła ciepła, natomiast instalacja grzejnikowa wysokotemperaturowa nie może zostać zmodernizowana, można zastosować wysokotemperaturową pompę ciepła. Są to urządzenia, które podgrzewają wodę nawet do 80°C. Na osiągnięcie takich parametrów pracy pozwala specjalna konstrukcja urządzenia – dwa niezależne obiegi czynnika chłodniczego R410a i R134a. Innym ciekawym rozwiązaniem jest średniotemperaturowa pompa ciepła, która podgrzewa wodę do 65°C. Uzyskanie takich temperatur jest możliwe dzięki specjalnej konstrukcji sprężarki i zastosowaniu odpowiedniego czynnika roboczego, np. R32.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments