Co to jest pompa wirowa?

Co to jest pompa wirowa?

Chociaż w działaniu są podobne, istnieją pewne wyraźne różnice między pompami tzw. EDDY i wirowymi, o których należy pamiętać, szukając nowego sprzętu do pompowania.

Mechanika pompy wirowej

Pompy wirowe (zwane również pompami z wirnikiem wpuszczanym) opierają się na zasadzie tworzenia przepływu wirowego za pomocą wirnika zagłębionego, który jest umieszczony z dala od ścieżki przepływu cieczy. Tworzy okrężny ruch ubijania wokół osi, który powoduje zasysanie płynu do spirali i na zewnątrz poprzez wyładowanie. Ruch wirowy może, ale nie musi, być spowodowany różnicami ciśnień mieszaniny płyn-ciało stałe. Ponieważ wirnik jest umieszczony do tyłu, umożliwia przepływ ciał stałych, a nawet gazów bez bezpośredniego kontaktu z wirnikiem.

Aby stworzyć skuteczny przepływ z zawieszonymi cząstkami, niezbędne jest wytworzenie wystarczająco silnego wiru, aby wywołać zasysanie cząstek stałych. Wymaga to bardzo mocnego działania pompującego o dużej mocy. Formacje wirów zależą od właściwości cieczy, takich jak gęstość i lepkość. Wirniki są również zagłębione w celu usunięcia cząstek stałych, chociaż wiąże się to z pewnym kosztem wydajności pompy.

Zaletą pomp wirowych jest to, że nie zatykają się, ale wiąże się to z niską wydajnością (około 50%). Wibrują również znacznie mniej, ponieważ nie wywołują pulsujących ciśnień. Zużywają się również znacznie lepiej, ze względu na luźne tolerancje i indukcję wirów jako siłę napędową. Sprawność pozostanie podobna przez cały okres eksploatacji pompy.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments